Dopóki pamięć żyje w nas ….

5 grudnia 2019 roku w Szkole Podstawowej nr 5 im. Władysława Broniewskiego w Płocku odbyła się uroczystość odsłonięcia tablicy upamiętniającej płocczanina Leona Fuza, obrońcę Poczty Polskiej w Gdańsku we wrześniu 1939 roku. Organizatorami uroczystości były: Rada Mieszkańców Osiedla Radziwie oraz Szkoła Podstawowa nr 5 im. Władysława Broniewskiego w Płocku.

galeria>>>więcej<<<

Leon Fuz urodził się 21 lutego 1895 roku w Radziwiu. W Płocku pracował jako pocztowiec. Tuż przed wybuchem II wojny światowej został przeniesiony do Gdańska, gdzie ze względu na wcześniejsze przeszkolenie wojskowe był organizatorem obrony Poczty Polskiej. 1 września 1939 roku brał udział w obronie placówki. Prawdopodobnie udało mu się uciec i dołączyć do innych polskich pocztowców 7 września 1939 roku został aresztowany i trafił do niemieckiego obozu koncentracyjnego Stutthof. Po kilku dniach został stamtąd zabrany przez Gestapo. Według dokumentów archiwalnych został zamordowany 13 grudnia 1939 roku w Gdańsku – Nowym Porcie, chociaż niektóre źródła jako miejsce śmierci podają także Piaśnicę.