Praca świetlicy szkolnej przy Szkole Podstawowej nr 5 obejmuje następujące formy. Współpracę z:
Uczniowie uczęszczający do świetlicy mogą brać udział w następujących zajęciach prowadzonych przez wychowawców:
Dzieci mogą korzystać także z pomocy wychowawców przy odrabianiu lekcji i wyrównywaniu braków dydaktycznych. Dzieci uczęszczające do świetlicy biorą udział w konkursach i zabawach przygotowanych i przeprowadzonych przez wychowawców.
Regulamin świetlicy:
Cele i zadania świetlicy
Świetlica jest integralną częścią szkoły. Wspiera ją w działaniach opiekuńczo-wychowawczych i edukacyjnych opartych na aktywnych metodach pracy z dzieckiem.
Świetlica jest placówką dla uczniów, którym rodzic nie mogą zapewnić opieki w czasie wolnym od zajęć lekcyjnych oraz dla dzieci wychowujących się w warunkach niekorzystnych dla ich rozwoju.
Celem działalności świetlicy jest więc zapewnienie dzieciom zorganizowanej opieki wychowawczej, pomocy w nauce oraz odpowiednich warunków do nauki własnej i rekreacji.
Do zadań świetlicy należy:
1.Organizowanie pomocy w nauce, tworzenie warunków do nauki własnej, przyzwyczajanie do samodzielnej pracy umysłowej,
2.Organizowanie gier i zabaw ruchowych,
3.Rozwijanie zainteresowań i uzdolnień, organizowanie zajęć w tym zakresie,
4.Kształtowanie nawyków kultury życia codziennego,
5.Kształtowanie nawyków higieny osobistej oraz poszanowania zdrowia,
6.Rozwijanie samodzielności i samorządności oraz społecznej aktywności,
7.Łagodzenie niedostatków wychowawczych w rodzinie,
8.Pomoc w rozwiązywaniu trudnych sytuacji życiowych,
9.Współpracę z rodzicami, nauczycielami i środowiskiem lokalnym.
I. ZAŁOŻENIA ORGANIZACYJNE
1. Świetlica czynna jest codziennie (oprócz sobót i niedziel) w godzinach od 7.00. do 16.00.
2. Do świetlicy przyjmowani są uczniowie klas I – III. W pierwszej kolejności rodziców, którzy pracują. W uzasadnionych przypadkach ze świetlicy mogą korzystać pozostali uczniowie, w tym nie uczęszczający na lekcje religii z powodu innych wyznań, dojeżdżający oraz czekający na zajęcia pozalekcyjne.
3. Świetlica przeznaczona jest dla uczniów, których rodzice (0opiekunowie) pracują zawodowo (dziecko przebywa w świetlicy tylko w czasie godzin pracy rodziców).
4. Rodzice (opiekunowie) ubiegający się o przyjęcie dziecka do świetlicy składają kartę zgłoszeń zawierającą dokładne dane dziecka i rodziców (opiekunów) oraz potwierdzenie o zatrudnieniu obydwojga rodziców.
5. Kwalifikację i przyjmowanie uczniów do świetlicy dokonuje komisja powołana przez dyrektora szkoły. W skład komisji wchodzą: dyrektor szkoły, wicedyrektor oraz nauczyciele wychowawcy świetlicy.
6. Uczeń w wyjątkowych przypadkach może być zawieszony lub skreślony z listy uczniów uczęszczających do świetlicy w wyniku naruszenia ogólnospołecznych norm, stanowiąc zagrożenie dla innych wychowanków lub siebie, o czym decyduje Komisja. W skład komisji wchodzą: pedagog, nauczyciele świetlicy, wychowawca ucznia. O decyzji Komisji informuje się rodzica lub prawnego opiekuna oraz samego ucznia. Od decyzji Rady Pedagogicznej nie ma odwołania. Rodzice dziecka karnie usuniętego ze świetlicy mogą po raz kolejny starać się o umieszczenie dziecka w świetlicy dopiero w następnym roku szkolnym.
7. Zgodnie z ustaleniami Rady Rodziców oraz Rady Pedagogicznej pobierana jest raz w miesiącu opłata za pobyt dziecka w świetlicy. Stawka ustalana jest raz w roku przez dyrektora szkoły. Pieniądze przeznaczone są wyłącznie na potrzeby świetlicy.
8. W świetlicy zatrudnia się pracowników pedagogicznych – nauczycieli wychowawców świetlicy, którzy są członkami Rady Pedagogicznej.
9. W pracy z dziećmi wychowawca świetlicy współpracuje z pedagogiem szkolnym oraz wychowawcami klas.
10. Wychowawca klasy wystawiając ocenę z zachowania na koniec roku szkolnego uwzględnia opinię wychowawcy świetlicy na temat każdego dziecka uczęszczającego do świetlicy.
11. Zajęcia świetlicowe mogą odbywać się w innym pomieszczeniu lub na boisku szkolnym.
12. Jeżeli w trakcie trwania roku szkolnego rodzic postanowi wypisać dziecko ze świetlicy, powinien fakt ten zgłosić nauczycielowi świetlicy.
13. Rodzice dzieci samodzielnie opuszczających świetlicę zobowiązani są każdorazowo poinformować o tym wychowawcę świetlicy lub wypełnić odpowiednie oświadczenie.
14. W przypadku, gdy dziecko odbierane jest przez inne osoby niż rodzice należy ustnie lub pisemnie powiadomić o tym wychowawcę świetlicy.
15. Świetlica nie odpowiada za zgubione rzeczy dzieci.
16. W przypadku zniszczenia przez dziecko mienia świetlicy rodzice (opiekunowie) ponoszą koszty naprawy.
17. Uczniowie dzieleni są na grupy według planu zajęć szkolnych.
18. Zajęcia w świetlicy organizowane są zgodnie z dziennym i tygodniowym planem lub dostosowane do aktualnych potrzeb.
19. Świetlica uczestniczy w imprezach szkolnych i pozaszkolnych. Organizuje też własne przedsięwzięcia.
20. W momencie zapisu dziecka do świetlicy rodzice zapoznają się i akceptują Regulamin Świetlicy.
21. Świetlica prowadzi następującą dokumentację: dzienniki zajęć, plan pracy opiekuńczo-wychowawczej.
II. PRAWA UCZNIA W ŚWIETLICY:
Uczeń ma prawo do:
III.OBOWIĄZKI UCZNIA W ŚWIETLICY:
Uczeń ma obowiązek: