SZKOŁA PODSTAWOWA NR 5
im. Władysława Broniewskiego w Płocku
09-401 Płock ul. Krakówka 4 tel. 24 262 31 08, +48 785 501 372
e-mail: sekretariat.sp5@plocman.pl
   

Informacje o programie

Komunikat prasowy

Plakat

Wykaz zakupionego sprzętu

Nasza szkoła dołączyła do ogólnopolskiego programu „Laboratoria Przyszłości”.

„Laboratoria przyszłości” to inicjatywa edukacyjna realizowana przez Ministerstwo Edukacji i Nauki we współpracy z Centrum GovTech w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów.

Celem inicjatywy jest stworzenie nowoczesnej szkoły, w której zajęcia będą prowadzone w sposób ciekawy, angażujący uczniów oraz sprzyjający odkrywaniu ich talentów i rozwijaniu zainteresowań. 


     
     

   

Wykorzystanie sprzętu - kwiecień 2024 r.

W kwietniu uczniowie kolejnych klas naszej szkoły: 7 a i 7 b uczyły się obsługi programu Tinkercad, przy pomocy którego można stworzyć trójwymiarowe modele, aby później wydrukować je na drukarce 3D, która została zakupiona dla naszej szkoły w ramach projektu Laboratoria Przyszłości. Uczniowie uczyli  się obsługi programu, zmiany rozmiarów modeli, nakładania różnych modeli na siebie oraz tworzenia modeli z zagłębieniami, np. sześcianu z literami, które będą zagłębione w jego ścianach. 

   


Wykorzystanie sprzętu - marzec 2024 r.

W ramach zajęć krawieckich, uczestnicy "Koła Młodego Odkrywcy" wykorzystując maszyny krawieckie przgotowywali niezbędne acesoria do warsztatów, które zrealizowane zostały w Zespole Szkół Usłóg i Przedsiębiorczości w Płocku.

   


Wykorzystanie sprzętu - luty 2024 r.

11 lutego klasy V a i b w pracowni Laboratoria Przyszłości świętowały „urodziny Europejskiego Numeru Alarmowego – 112”. Wykorzystując multimedialny sprzęt zakupiony w ramach programu zaprezentowano uczniom treści, które poszerzyły ich wiedzę na temat zastosowania numeru 112. Jakie numery zastępuje 112? W jakich sytuacjach należy go używać, a w jakich nie? Jak należy się zachować i jakie informacje podać dzwoniąc pod ten numer? Następnie uczniowie zostali podzieleni na grupy. Każda z grup miała wykonać z klocków Lego projekt związany z numerem alarmowym 112. Okazało się, że dzieci są świetnymi architektami,  pomysłowo wykonali zadanie. Na zakończenie zajęć każdy uczestnik wykonał zdjęcie swojej pracy.

 


Wykorzystanie sprzętu - styczeń 2024 r.

 

Klasa 7 a budowała z klocków Lego skocznię narciarską. Zajęcia rozpoczęły się od krótkiej dyskusji na temat sił, jakie działają na narciarza na stoku narciarskim. Uczniowie odkryli, że siłą, która sprawia, że narciarz zjeżdża w dół jest siła ciężkości oraz że im większa waga skoczka, tym większy pęd, więc i dalszy zjazd. Budowanie modelu narciarzy i rampy ze skalą do mierzenia kątów oraz układem pneumatycznym zajęło im ok. 30 min. Potem przeszli do testowania skoków w zależności od kąta nachylenia stoku i wagi skoczka. Na koniec odbyła się dyskusja, co się stanie, gdy zdejmiemy narty z cięższego narciarza? Okazało się, że narciarz przejedzie krótszy dystans, bo zakrzywione narty zwiększają odległość przebytą przez narciarza, ponieważ zmniejszają tarcie podczas zjeżdżania w dół stoku lepiej niż ostry, prostokątny kant.

   


Wykorzystanie sprzętu - grudzień 2023 r.

Uczestnicy „Koła Młodego Odkrywcy” korzystając z aparatu cyfrowego uwiecznili piękne prace uczniów, które wzięły udział w Konkursie „Najpiękniejsza ozdoba bożonarodzeniowa”. Zapraszamy do obejrzenia galerii ;).https://www.szkola5-plock.pl/index.php/galeria-65

 


Wykorzystanie sprzętu - listopad 2023 r.

AKCJA STOP AGRESJI I PRZEMOCY - W naszej szkole rozpoczęła się akcja Stop Agresji i Przemocy, w której wykorzystujemy sprzęt pozyskany w ramach programu Laboratoria Przyszłosci. Młodzież najstarszych klas przygotowała plakat, wszyscy uczniowie rozpoczęli promowanie pozytywnych zachowań na ,,przerwie mima": milczymy i komunikujemy się jedynie za pomocą gestów

 

 


Wykorzystanie sprzętu - kwiecień 2023 r.

Kreatywnie w świetlicy - na zajęciach z wykorzystaniem zakupionego sprzętu w ramach projektu Laboratoria Przyszłości, pracując w zespołach uczniowie z klocków Lego, konstruowali ogrody pełne kolorowych drzew i kwiatów, a tym samym nawiązali do przypadającego 22 kwietnia Dnia Ziemi. Wykazali się przy tym dużą kreatywnością i umiejętnością współpracy.

 

Wykorzystanie sprzętu - marzec 2023 r.

Uczniowie klasy 5 B mogli rozwijać swoje kompetencje społeczne poprzez pracę w zespole, korzystając z klocków konstrukcyjnych LEGO zakupionych w ramach programu Laboratoria Przyszłości. Taki rodzaj zabawy to nie tylko sposób na rozwijanie wyobraźni przestrzennej oraz kreatywności, ale także jest to świetna forma integracji klasy. Wszyscy uczniowie byli zaangażowani w pracę i chętnie przedstawiali efekty swoich działań.

 

Wykorzystanie sprzętu - luty 2023 r.

Klocki to świetna zabawa, ale czy można z nich zbudować zabawkę?

Z tym pytaniem zmierzyli się na technice uczniowie klasy 4 a. W grupach prowadzili dyskusje, rysowali projekty. Każdy projekt musiał być szczegółowo opisany: z których klocków powstanie zabawka, które elementy będą ruchome, a które nie. Wszyscy członkowie grup brali udział w projektowaniu i konstruowaniu. Efekty pracy można podziwiać na zdjęciach. Prawda, że są imponujące?

 

Wykorzystanie sprzętu - styczeń 2023 r.

W związku z Międzynarodowym Dniem Klocków Lego i Dniem Puzzli uczniowie klasy IV b podczas wspólnych zabaw z wykorzystaniem klocków Lego, wykazywali się swoją kreatywnością i umiejętnością logicznego myślenia. Klocki Lego to nie tylko zabawka, lecz również doskonałe narzędzie do kształtowania umiejętności logicznego myślenia, spostrzegawczości oraz zręczności. Uczniowie podczas zajęć świetnie się bawili i rozwijali swoje pasje. Klocki są atrakcją, zarówno dla dzieci, jak i dla dorosłych.

   

Wykorzystanie sprzętu - grudzień 2022 r.

W ramach programu „Laboratoria przyszłości”, uczniowie klas 5 na technice poznawali materiały włókiennicze. Dzięki wykorzystaniu interaktywnych pomocy edukacyjnych, dowiedzieli się z czego powstają materiały włókiennicze, poznali różnice pomiędzy tkaniną a dzianiną. W ramach podsumowania, mieli możliwość spróbować swoich sił w wytwarzaniu dzianin. Samodzielne nabieranie oczek na druty czy rozpoczynanie pracy na szydełku, początkowo wydaje się trudne. Z czasem nabiera się wprawy.

   

Wykorzystanie sprzętu - listopad 2022 r. 

Na zajęciach z wychowawcą uczniowie klasy VII a układali Klocki Lego czytając instrukcję. Jakby powiedziała młodzież, wyższy LEVEL w Lego.  Wbrew pozorom nie wszystkim udało się dobrze wykonać pracę. Przed nami kolejne wyzwanie, więc nie poddajemy się.  Wiemy nad czym musimy popracować. Lekcja minęła szybko i  konstruktywnie.

 

Uczniowie coraz częściej podczas zajęć korzystają ze sprzętu zakupionego w ramach rządowego programu „Laboratoria przyszłości”.

 

Wykorzystanie sprzętu - październik 2022 r. 

Uczniowie klasy VI b  w programie Lego konstruowali urządzenie do wodowania, pojazd arktyczny, pojazd do eksploracji jaskiń oraz skuter śnieżny, testowali zaprojektowane ramię wodujące łódkę, zaprogramowali reflektor ze zmiennymi kolorami. Dzieci były bardzo zadowolone z formy zajęć. Z zaangażowaniem włączyły się do działania, podzieliły zadaniami. Efekt pracy wszystkim uczniom bardzo się spodobał i z radością przyjęły informację, że to z pewnością nie ostatnia lekcja techniki z klockami lego. Nauka przez zabawę, tworzenie, budowanie, kreowanie rozwija wyobraźnię przestrzenną, umiejętności twórcze, matematyczne, zdolności logicznego myślenia - dlatego warto powtarzać takie lekcje.

   

Uczniowie naszej Szkoły korzystają już ze sprzętu zakupionego w ramach rządowego programu „Laboratoria przyszłości”.

Wykorzystanie sprzętu - wrzesień 2022 r.

We wrześniu na lekcji informatyki uczniowie klasy VI a operowali klockami LEGO Education, wykorzystując metodę pracy projektowej STEAM łączącą: naukę (S), technologię (T), inżynierię (E), sztukę (A) i matematykę (M) w celu budowania u uczniów kompetencji przyszłości. Było mnóstwo dobrej zabawy i radości – wzmacnialiśmy pewność siebie i rozwijaliśmy umiejętność krytycznego myślenia, a także z odwagą i swobodą odkrywaliśmy zjawiska i zagadnienia przedmiotów STEAM.

Klocki zostały zakupione w ramach programu - „Laboratoria przyszłości”.

 

 

Copyright © 2011 SP5 Wszelkie prawa zastrzeżone
Autor: mgr inż. Daniel Kozłowski