SZKOLNE KASY OSZCZĘDNOŚCI

swinka

Program Szkolnej Kasy Oszczędności jest skierowany do uczniów klas I - VI Szkoły Podstawowej nr 5 im. Władysława Broniewskiego w Płocku. Realizacja programu opiera się na rocznych planach pracy, w których szczegółowo określone zostały zadania na dany rok szkolny.

dzbanek

ZASADY DZIAŁANIA S K O

„Młodzieży szkolnej należy wpajać
umiejętność i zasady oszczędzania pieniędzy"

Stanisław Grabski

Działalność SKO jest oparta na współpracy z Bankiem PKO BP w Płocku.

porponetkaCzłonkami SKO są chętni uczniowie z naszej szkoły a ich interesy wobec Banku reprezentuje nauczyciel - opiekun SKO – pani Marta Lewandowska.

Bank wystawia obiegową książeczkę oszczędnościową na szkołę i nauczyciela upoważnionego przez dyrektora szkoły. Na tę książeczkę wpłacane są zbiorczo oszczędności uczniów. Indywidualne wpłaty rejestrowane są natomiast na książeczce, której właścicielem jest członek SKO.

nakasieCEL S K O

Głównym celem SKO jest zaszczepienie w młodzieży nawyku oszczędzania. Szkolny system odkładania pieniędzy wpływa korzystnie na podniesienie poziomu wiedzy ekonomicznej dzieci i młodzieży, a co za tym idzie wzrostu umiejętności i świadomości oszczędzania.

Celem SKO jest:

• Propagowanie idei oszczędzania wśród uczniów naszej szkoły.
    • Kształtowanie nawyku systematycznego oszczędzania.
    • Racjonalne gospodarowanie posiadanymi środkami finansowymi.
    • Celowe ich wykorzystanie.
    • Podejmowanie inicjatyw zmierzających do ochrony naturalnego środowiska.
    • Rozbudzanie pomysłowości i przedsiębiorczości w pozyskiwaniu źródeł dochodu.
    • Popularyzacja wiedzy ekonomicznej.
    • Zapoznawanie młodzieży z działalnością Banku PKOdlon.
    • Przyzwyczajanie do korzystania z usług bankowych.
    • Kształtowanie umiejętności szanowania pieniądza.

Swoją działalność SKO ilustruje poprzez:

• Przyjmowanie nowych członków do SskarbKO.
  • Dokonywanie wpłat i wypłat na książeczkach indywidualnych oraz na książeczce zbiorczej.
  • Przeprowadzenie cyklu zajęć poświęconego oszczędzaniu.
  • Udział w akcji „Sprzątanie świata”.
  • Organizowanie akcji zbiórki makulatury.
  • Wspieranie akcji charytatywnych.
  • Organizowanie konkursów propagujących oszczędzanie.
  • Udział w konkursach organizowanych przez Bank PKO.
  • Nagradzanie najsystematyczniej oszczędzających.
  • Redagowanie gazetki oraz kroniki SKO.

ZASADY UCZESTNICTWswinka2A

• Do SKO może należeć każdy chętny uczeń z klas I- VI.
    • Dowodem przynależności do SKO jest książeczka SKO otrzymana od opiekuna. Książeczka jest wystawiana imiennie, a oszczędzający swoim podpisem potwierdza wpłaty i wypłaty.
    • Uczeń dokonuje wpłaty na książeczkę SKO do opiekuna SKO.
    • Wpłat i wypłat z książeczki SKO może dokonywać tylko właściciel książeczki lub jego rodzice.
    • Na książeczkę można wpłacać każdą kwotę pieniędzy, nie mniej jednak niż 1 zł.
    • Wpłaty i wypłaty przyjmowane będą na każdej przerwie lekcyjnej w bibliotece szkolnej.
    • Opiekun przyjęcie pieniędzy od ucznia potwierdza wpisem do książeczki SKO i na kartę wpłat i wypłat, którą prowadzi dla każdego członka SKO.
    • W przypadku zgubienia książeczki SKO, uczeń musi zgłosić się do opiekuna, który na podstawie karty wpłat i wypłat wystawi nową książeczkę SKO z napisem „duplikat”.
    • Szkolny opiekun SKO przyjmuje oszczędności i systematycznie wpłaca je do Banku PKO BP.
    • Uczeń ma prawo do wypłacania pieniędzy ze swojej książeczki , jeśli tego nie uczyni oszczędności przeniesione zostaną na następny rok szkolny.
    • Dyrektor Szkoły ma prawo do kontroli:
• stanu oszczędności na szkolnej książeczce SKO,
• kart wpłat i wypłat poszczególnych klakasjers.

SERDECZNIE ZAPRASZAMY WSZYSTKICH UCZNIÓW NASZEJ SZKOŁY DO OSZCZĘDZANIA W SKO !!!

DLA NAJLEPIEJ OSZCZĘDZAJĄCYCH UCZNIÓW BANK POLSKI PKO BP PRZEWIDUJE CENNE NAGRODY !!!