Szanowni Rodzice, Opiekunowie

zwracamy się do Państwa z prośbą, aby przed korzystaniem przez Państwa Dzieci z pojazdów tj. rowery, hulajnogi, UTO przypominać Im zasady bezpiecznego poruszania się po drogach. W szczególności prosimy uwrażliwić Dzieci na właściwe przekraczanie przejść dla pieszych. Jako osobom kierującym wymienionymi wyżej pojazdami, nie wolno przejeżdżać po przejściu dla pieszych - należy przed przejściem zsiąść z roweru, hulajnogi, UTO i przejść na drugą stronę ulicy przeprowadzając pojazd.

Kilka ważnych informacji dotyczących nieletnich  rowerzystów, użytkowników hulajnóg i UTO:

- aby poruszać się rowerem, hulajnogą, UTO po drodze publicznej bez specjalnych uprawnień, trzeba mieć ukończone 18 lat. Osoby powyżej 10. roku życia, które nie są jeszcze pełnoletnie, do kierowania tymi pojazdami potrzebują karty rowerowej,

- poruszanie się hulajnogą elektryczną po drodze publicznej przez dziecko do 10 lat jest zabronione w każdej sytuacji, również pod opieką osoby dorosłej. Dzieci w wieku do 10 lat będą mogły poruszać się hulajnogą elektryczną jedynie w strefie zamieszkania, pod opieką osoby dorosłej,
- poruszanie się urządzeniem transportu osobistego (UTO) po drodze publicznej przez dziecko do 10 lat jest zabronione w każdej sytuacji, również pod opieką osoby dorosłej. Dzieci w wieku do 10 lat będą mogły poruszać się urządzeniem transportu osobistego jedynie w strefie zamieszkania pod opieką osoby dorosłej.

więcej informacji:

Od 1 stycznia 2022 roku obowiązuje nowy taryfikator mandatów

Nowe przepisy dotyczące hulajnóg elektrycznych i urządzeń transportu osobistego - Ministerstwo Infrastruktury - Portal Gov.pl (www.gov.pl)

USTAWA z dnia 2 grudnia 2021 r. o zmianie ustawy – Prawo o ruchu drogowym oraz niektórych innych ustaw