SZKOŁA PODSTAWOWA NR 5
im. Władysława Broniewskiego w Płocku
09-401 Płock ul. Krakówka 4 tel. 24 262 31 08, +48 785 501 372
e-mail: sekretariat.sp5@plocman.pl

 

ŚWIATY - OZDOBY Z OPŁATKA

16 grudnia uczniowie klas V a i V b wzięli udział w warsztatach zorganizowanych w Spichlerzu. Opłatek to nieodłączny symbol Świąt Bożego Narodzenia, którym dzielą się chrześcijanie, zgromadzeni przy wigilijnym stole, składając sobie życzenia. Opłatek zawsze traktowano z wielkim szacunkiem, ich resztek nigdy nie wyrzucano. Wykonywano z nich świąteczne ozdoby zwane światami, co było wyłącznie polskim zwyczajem. Elementy tych ozdób wycinano z opłatków białych i kolorowych, a następnie sklejano je śliną w lekkie, delikatne kompozycje. W Spichlerzu  można było poczuć ducha tradycji i własnoręcznie wykonać opłatkową ozdobę. 

Uczniowie klas V a i V b życzą wszystkim Wesołych Świat!


Copyright © 2011 SP5 Wszelkie prawa zastrzeżone
Autor: mgr inż. Daniel Kozłowski