„A jeśli komu droga otwarta do nieba, tym, co służą ojczyźnie”

Jan Kochanowski

W 84. rocznicę wybuchu II wojny światowej przedstawiciele uczniów i nauczycieli Szkoły Podstawowej nr 5 w Płocku odwiedzili Miejsce Pamięci Narodowej - mogiłę żołnierzy 19 pułku piechoty im. odsieczy Lwowa, którzy zginęli, broniąc naszego Miasta i Ojczyzny przed niemieckim najeźdźcą. Uczestniczyli w apelu patriotycznym, podczas którego wysłuchali krótkiej pogadanki o tzw. „szturmie Radziwia” będącego częścią bitwy nad Bzurą oraz wierszy patrona szkoły Władysława Broniewskiego – poety i żołnierza walczącego w kampanii wrześniowej. Następnie zapalili znicze. Na koniec obejrzeli plansze wiszące na terenie szkoły, które prezentują przebieg działań wojskowych i wspominali Tych, którzy wiedzieli, że niepodległości nie wolno oddać bez walki.

Upamiętnienie Dnia Weterana Walk o Niepodległość Rzeczypospolitej Polskiej jest doroczną tradycją naszej szkoły, zgodnie z maksymą: "Takie będą Rzeczpospolite, jakie ich młodzieży chowanie".

Ponadto jest jednym z naszych działań w ramach akcji Ministerstwa Edukacji i Nauki Szkoła pamięta